PROSZĘ O UWAGĘ!

Dzieci to takie małe istotki z bardzo silnie wykształconą potrzebą bliskości i kontaktu. My, rodzice jesteśmy od tego, aby te potrzebę zaspokajać. Zakładam, że przy jednym dziecku to pikuś, ale co zrobić gdy pojawia się nowy mały człowiek w rodzinie? 

W naszym domu po narodzinach Julki zdarzało mi się usłyszeć od Ali teksty typu: „Ty ją kochasz bardziej”, albo co gorsze: ” Ty mnie nie kochasz!”.  Pomimo rozmów i przygotowań, które prowadziliśmy z dzieciakami jeszcze w ciąży, przyjście na świat nowego członka rodziny okazało się dla starszej córki po prostu trudnym przeżyciem. Do tej pory to przecież ona była w centrum uwagi, księżniczka nr 1. Kiedy pojawiła się zatem księżniczka nr 2, Alicja zaczęła stosować rożne dziwne metody mające na celu, nic innego, jak tylko skupić naszą uwagę właśnie na niej.

W końcu prawie 6-letnie dziecko raczej nie pije mleka z piersi, a jej kokieteryjne przysysanie się do mojej ręki nie świadczy o tym, że jest głodna, tylko po prostu wysyła mi sygnał pt. „Halo ? Ja też tu jestem”.

Oczekiwania vs. Rzeczywistość.

Ja oczywiście o tym wiem i staram się dzielić swoją miłością po równo obie panie, ale pewnych rzeczy nie przeskoczę, zwłaszcza podczas wymagającego okresu niemowlęcego. To po prostu trudne.

Alicja dużo rozumie i pokochała siostrę od samego początku, podobnie Filip. Pojawiła się u niej jednak niepewność związana z brakiem mamy na wyłączność. Od zawsze byłyśmy mocno przywiązane, dwie zodiakalne bliźniaczki, ja 28, a ona 29 maja; identycznie wrażliwe, ambitne, niecierpliwe, emocjonalne, nawet ostatnie numery pesel mam się zgadzają. A tu nagle pojawia się taki słodziak jak Julia, którego zacałować można na śniadanie. Coś przestało się zgadzać w tej doskonałej układance. Nagle wspólny czas został podzielony, a rytm dnia dostosowany do najmłodszego członka rodziny. Ej to nie fair ! Pomyśleć miała Ala.

Nie da się przekupić emocji.

Pomimo pewnych sygnałów, które Ala zaczęła nadawać, sam proces adaptacyjny przeszedł w miarę łagodnie. Wszystkie takie zachowania były chwilowe i szybko zastępowały je radość i optymizm w stosunku do siostry. Nie było u Ali czy Filipa objawów szczerej zazdrości takich jak: piski, trudności ze snem czy z jedzeniem, napady złości. Pewnie wynika to z większej różnicy wieku (5,5 r. i 13 l.), a pewnie też dzięki naszemu konstruktywnemu podejściu do tematu. Nie szczędzimy całusków także Alusi, codziennie zapewniamy ją o swojej miłości, angażujemy ją w opiekę nad młodszą siostrą. Dzięki temu więcej rozumie i autentycznie to lubi. Wczuła się w tę rolę – umie nakręcić pozytywkę, podać pieluszkę, pobawić, pogadać. Jej się to podoba, a dla mnie czasami te 5 min przez które Alusia śpiewa Julci są niezastąpione. Poza tym chyba jest dumna, że ma taką siostrę, co widać zwłaszcza kiedy odbieramy ją z przedszkola, a ona wprost chwali się okazem leżącym w wózku wszystkim koleżankom.

Po prostu bądź.

Wieczorne rytuały związane z zasypianiem Ali przejął tata. Teraz to on, a nie ja czyta bajki, drapie po pleckach i głaszcze za uszkiem. I myślę, że to dobrze. Alicji też przydał się taki okres pewnego dystansu mamusiowego. Dzięki temu mogła wyjść spod mojego parasola, bo do czasu narodzin Julci ja nadal widziałam w niej moją małą dziewczynkę! Teraz patrzę i nie wierzę kiedy ona tak podrosła i taka wygadana się zrobiła 🙂 Pewne rzeczy trzeba przeżyć samemu. Ala poradziła sobie z tymi emocjami i nie była to kwestia prezentu który dostała od młodszej siostry. Po prostu do tego dojrzała. Te 3 miesiące od narodzin naprawdę ją zmieniły i zakończyła pewien dziecięcy etap.

W obecnych czasach wciąż jesteśmy zagonieni i zmęczeni. Brakuje nam czasu. Tymczasem  dzieci nie żyją jeszcze w tych kategoriach pośpiechu i bardzo potrzebują naszej uwagi i tego, by po prostu z nimi być. Dzięki temu czują się ważne i kochane. Są gotowe na wiele, by nas zainteresować swoją osobą. Musimy reagować i wspierać swoje dziecko, czasami wystarczy mała pomoc, a ono samo będzie wiedziało co robić, zapewnione o tym, że ma przecież nas – dorosłych.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz